Prvotřídní zimní středisko
Lyžařská oblast Arlberg a její turistické centrum St. Anton leží v nejzápadnější části Rakouska. Z pohledu možnosti lyžování českých sjezdařů jde o jedno z nejvzdálenějších rakouských zimních středisek. Lyžařská infrastruktura v oblasti Arlberg se též nemůže kupříkladu pyšnit největším počtem kilometrů sjezdovek. A dokonce se tady sjezdaři nedostanou ani nejvýše z celého Rakouska. Přesto si ale St. Anton am Arlberg pozornost příznivců alpského způsobu lyžování určitě zasloužím. A bezpochyby patří do pětky nejlepších lyžařských oblastí v rakouských Alpách.
Proč právě sem?
Prvotřídní sjezdovky, široké možnosti lyžování ve volném terénu, spousta sněhu, vynikající služby, promyšlené lyžařské zázemí a k tomu všemu úžasné přírodní scenérie. To vše pasuje St. Anton a Arlberg na jedno z nejhezčích lyžařských středisek v Rakousku. Drobnou nevýhodou Arlbergu je skutečnost, že zdejší hlavní lyžařské středisko je, co do ubytování a dalších služeb, poměrně drahé.
Pomezí Tyrolska a Vorarlberska
St. Anton neleží v hornaté oblasti na pomezí spolkových zemí Tyrolsko a Vorarlbersko. V jeho těsné blízkosti se nachází řada světově známých lyžařských středisek a skiareálů. Za všechny určitě stojí za zmínku Ischgl, Kappl a Galtür jižně od St. Antonu. Severním směrem je pak k nalezení oblast Lech – Zürs. Samotný St. Anton am Arlberg leží zhruba uprostřed mezi nimi. Je tedy více než jasné, že sjezdaři, co se rozhodnou prožít v této části Rakouska ať už jen pár dní, nebo třeba celý týden, nebudou zdejšími lyžařskými možnostmi rozhodně zklamání.
Orientace na lyžování
Na rozdíl od nedalekého Ischglu se St. Anton snaží profilovat jako středisko, orientované v první řadě na lyžování. A i když již zmiňované, severně ležící obce Lech a Zürs, mají pověst luxusních a svým způsobem i snobských středisek, podobně jako třeba francouzský Courchevel nebo švýcarský Zermatt či Svatý Mořic, St. Anton am Arlberg chce být jiný.
Kvalitní lyžařské podmínky
Na sjezdovkách v St. Antonu / Arlberg se budou dobře cítit hlavně zkušení sjezdaři. Celé středisko je vesměs sportovně laděno. Dokonce se říká, že měřítka obtížnosti zdejších sjezdovek jsou trošku jiná než ve zbytku Rakouska. Modré sjezdovky v oblasti St. Antonu si často vůbec nezadají s typickým červenými tratěmi ve zbytku Alp. A na některých zdejších červených sjezdovkách budou mít co dělat i dobří lyžaři. Díky vysoké nadmořské výšce, kdy nejvyšší pod Antonského lyžařského areálu leží 2.800 metrů nad hladinou moře, se mohou návštěvníci tohoto regionu spolehnout na dostatek přírodního sněhu v průběhu celé lyžařské sezóny. A i když St. Anton nemá ledovec, nedostatkem sněhu zdejší svahy rozhodně netrpí.
Skiareál Rendl
Nad městečkem St. Anton am Arlberg, které mimochodem leží ve výšce 1.300 metrů nad mořem, se prakticky lyžuje ve třech hlavních skiareálech. Jižním směrem vyveze centrálním kabinová lanovka lyžaře do skiareálu Rendl. Jeho nejvyšším bodem je stanice lanovky na Riffelscharte, ve výšce 2.645 metrů nad hladinou moře. Odtud se pak lze spustit po zasněžených pláních, ideálních k lyžování ve volném terénu, zpět do oblasti Rendl. Tato náhorní plošina leží o více než 600 výškových metrů níže.
Vedle skvělých terénů pro freeride, které jsou na zdejších mapách označeny červenou barvou, se v horních pasážích skiareálu Rendl nachází hlavně modré, dostatečně široké a jen mírné, nenáročné sjezdové tratě. Ty jsou ideální třeba k rodinnému lyžování. Spoustu zábavy si tady užijí i nepříliš zkušení sjezdaři. Z oblasti Rendl zpět dolů do údolí pak vedou hlavně červené tratě. Ty jsou o něco těžší než modré dálnice výše a skrze lesní průseky dovedou vyznavače sjezdového lyžování zpátky až k okraji městečka St. Anton am Arlberg.
Vrcholy Kapall a Galzig
Severně od obce St. Anton Santon se lyžuje na vrcholu Kapall. Ten dosahuje výšky 2.330 metrů. A právě tady se nachází známá sjezdovka, na které ženy pravidelně jezdí závody v rámci Světového poháru. Druhou možností, kam se vydat přímo ze St Antonu, je vrchol Galzig. Odtud je možné se následně vydat hned třemi směry. Buď zpátky do St. Antonu, na druhou stranu, směrem na St. Christoph, a konečně se dá pokračovat dále vzhůru, na nejvyšší vrchol celé oblasti. Ten nese název Valluga a leží ve výšce 2.811 metrů. Protože je vrchol Valluga nejvyšším bodem široko daleko, za krásného a slunečného počasí je z něho vidět na několik desítek kilometrů. Dobře je odsud vidět například nejvyšší hora Německa Zugspitze, nebo vrchol Piz Buin v pohoří Silvretta. Také je odsud možné dohlédnout až na Ötztalské Alpy, které ukrývají světoznámé lyžařské středisko Sölden.
Středisko Stuben
Z vesničky Stuben, do níž se dá ze St. Anton dostat přes horské sedlo, v němž leží osada St. Christoph, vedou lyžařské lanovky na vrchol Albonagrat. Na Alboně je nabídka sjezdovek nejchudší z celé oblasti (pokud tedy nepočítáme vestičku Pettneu a její skiareál na hoře Bränd), ale díky vysoké nadmořské výšce a až neuvěřitelně prostorným sjezdovkám se tady určitě bude líbit lyžařům, kteří mají rádi volnost pohybu a svobodu. Podobně je vesnička Stuben ideálním výchozím místem pro skialpinisty.
Historie a současnost
Městečko St. Anton am Arlberg patří k historicky nejstarším místům, kde se v Rakousku lyžovalo. Dějiny lyžování se zde začaly psát už ve 20. a 30. letech minulého století. A některé budovy, zejména v centru městečka, na tuto pionýrskou dobu stále ještě odkazují. Bylo by ale chybou si myslet, že město ustrnulo v časem. Opak je totiž pravdou. A moderní lanovky, spolu s další lyžařskou infrastrukturou, dávají tušit, že se tu do lyžování a turistiky obecně investuje průběžně. St. Anton je kupříkladu místem, kde se každoročně konají lékařské kongresy. A na tuto náročnou klientelu je městečko dobře připraveno.
Stojí za návštěvu
O kvalitě sjezdovek v St. Antonu svědčí i skutečnost, že v roce 2001 pořádal Mistrovství světa v alpských disciplínách. A každým rokem se zde také jezdí na sjezdovce na vrcholu Kappl závod Světového poháru žen. Ačkoliv je tento region z České republiky poměrně daleko a lyžaři, kteří by chtěli vyzkoušet zdejší sjezdovky, musí urazit vzdálenost bezmála 800 kilometrů, lyžování na zdejších svazích nelze jinak než doporučit. Prvotřídní infrastruktura a takřka neomezené možnosti lyžování jak na sjezdovkách, tak ve volném terénu, dělají ze St. Anton jedno z nejlepších zimních středisek celého Rakouska.